13. 9. 2014

Recept na olej z levandule a rumančekovú a levanduľovú tinktúru

Začiatkom leta nám kvitne levanduľa a rumanček pravý, ktoré sú úžasným zdrojom zdravia pre naše telá a aj duše. Ak si tieto bylinky pestujete doma, tak si môžete pripraviť nasledujúce prípravky, ktoré vám zakonzervujú leto, zdravie a vôňu a môžete ich používať po celý rok. Ako mnohí ľudia aj ja milujem levanduľu, jej fialová farba je taká pokojná a upokojujúca, presne ako aj kývanie sa kvetov v letnom vetre a úžasná vôňa, ktorá zaručene priláka aj včely a motýle.

 
Nakoľko najlepšie liečivé účinky majú čerstvo nazbierané rastliny, tak si myslím, že ak je táto možnosť, uprednostníme zber kvetov v ten deň, kedy budeme rastliny spracovávať. Kvety levandule a aj rumančeka zbierame napoludnie, keď sú rozvinuté, za suchého a slnečného počasia, nesmú byť zarosené.  Zbierame len zdravé, čisté rastliny bez parazitov a neošetrené chemickými prípravkami. Najlepšie je ich dávať do prútených košov, plátených tašiek, papierových krabíc s dierami. Rozhodne však nie do igelitových vreciek alebo nádob, ktoré nedýchajú a kvety by zaparili. Kvety a listy pri zbieraní nestláčame a strihajme uvážlivo s úctou k rastline, ktorá nám dáva svoju pozitívnu silu. Neodporúčam zberať pri cestách, je tam kvantum olova a iných jedov a na miestach, ktoré sú znečistené, či už ovzdušie, alebo pôda, pri kontaminovaných vodách a podobne. Kvety neumývame, aby sme nevymyli peľ, ktorý obsahuje aromatické silice.

Recept na levanduľový olej:
Čerstvé kvety z levandule nastriháme na menšie a vložíme do sklenenej fľaše do plna, tak aby pri stlačení rukou sa kvety dali stlačiť pohodlne, ak máme dosť kvetov, tak stopky nedávame. Neosvedčilo sa mi nastrihať kvety do kytičky, aj keď je to veľmi efektné, po naliatí tekutiny stopky trčia a to nechceme, takisto sa ich potom nevojde toľko ako keď sú nastrihané na menšie kusy. Ak máme sušené kvety, stačí do polovice fľaše.


Zalejeme olejom - ja som použila extra virgin olive oil, čiže panenský olivový olej lisovaný za studena – a to doplna, aby všetky kvety boli ponorené. Fľašu zatvoríme a necháme stáť cca 14 – 30 dní, aspoň dvakrát do týždňa môžeme skontrolovať a fľašou jemne pretriasť. Teplota by mala byť klasická izbová, nemala by byť studenšia ako 20 stupňov Celzia, fľaša môže byť umiestnená aj na slniečku. Tento spôsob sa volá macerácia, čo je vlastne vylúhovanie silíc a iných účinných látok z čerstvých alebo sušených rastlín dlhodobým pôsobením rozpúšťadiel za studena.

Takže po 6-tich týždňoch som pomocou sterilnej gázy precedila do pripravených fliaš hotový olej. Skladujeme ho na tmavom mieste pri izbovej teplote. Pred použitím na masáže je vhodné časť oleja, ktorý použijeme, dať ohriať na teplotu tela, napríklad v teplom kúpeli, tak sa bude aróma lepšie uvoľňovať a aj masáž bude príjemná. Ale stačí ak aj malé množstvo oleja rozotrieme v rukách a až potom dáme na masírovanú časť tela.


Olej má výrazné hojivé vlastnosti na rezné rany, popáleniny, odreniny alebo vriedky, pretože jeho antiseptické vlastnosti pomáhajú pri ošetrovaní rán a urýchľujú ich hojenie. Masírovanie jaziev levanduľovým olejom má sceľovací účinok. Môžeme ho používať na masírovanie, ale aj ako prídavok do teplého kúpeľa v zime, kde upokojí nervy každého vystresovaného človeka. Tento olej pôsobí jemne antibioticky, uvoľňuje kŕče a tlmí bolesti hlavy psychického pôvodu, ako už je známe, upokojuje, preto je vhodný najmä pred spaním. Pri migrénach ho vmasírujeme jemne do spánkov a na krčnú chrbticu. Pri strese a psychickom napätí olej prilejeme do kúpeľa alebo môžeme použiť silný čajový výluh zo sušenej rastliny, okrem upokojenia, prináša efekt omladenia pokožky a ubudnutia kožných plesní. 
Levanduľový olej, v neposlednom rade, pridávame do aromalampy, kde sa pri vyššej teplote uvoľňujú aromatické silice a liečia telo aromaterapiou. Používanie levanduľového oleja pri nespavosti môže byť takmer rovnako účinné ako syntetické lieky.

Moje domáce tinktúry z rumančeka a levandule
Tinktúry sú vlastne esencie, ktoré sa získajú tým, že sa výťažky liečivých rastlín uvoľnia pomocou 38- 40 percentného žitného alebo ovocného liehu. 

Ja uprednostňujem obilný lieh, kvalitný, lebo nemá zbytočne ďalšie arómy, ktoré výsledný efekt rušia. V podstate sa byliny vo fľaši zalejú liehom, uzavrú sa a dajú na teplé miesto cca 20 stupňov Celzia na 14 a viac dní, pretriasajú sa a nakoniec sa scedia a zvyšky sa vylisujú. Po uplynutí doby macerácie (6 týždňov) som najskôr preliala voľnú kvapalinu cez sterilnú gázu, potom vybrala rastlinu do inej misky, preliala zvyšok a nakoniec použitím gázy a stlačením rúk vytlačila zvyšok tinktúry, preliala do pripravených čistých fliaš. Je nesmierne aromatická, takže treba si dať pozor na silnú arómu, niekomu by mohlo byť zle. Skladujeme na tmavom mieste izbovej teploty. 
 
 Levanduľová tinkúra sa užíva vnútorne po kvapkách v malých množstvách, zriedená s tekutinou, napríklad čajom alebo vo vode a zvonku zriedená s vodou, sa používa na natieranie alebo obklady, napríklad aj ako voda po holení alebo pleťová voda. Kvapka nezriedenej pomôže pri migréne, ak ju vmasírujeme do spánkov. V domácnosti levanduľovú tinktúru môžeme použiť ako dezinfekčný prostriedok, tam, kde je možné použiť alkohol a nakvapkaná na plátenú vreckovku položená do skrine, odpudí mole rovnako ako sušená kytička tejto kvetiny. Pri chrípke alebo chorobách dýchacích ciest môžeme zriedenú formu inhalovať alebo kloktať kvôli jej protizápalovým účinkom.

Harmančeková tinktúra má ten istý spôsob výroby, používame kvety nasekané na menšie. Rumanček pravý pozná hádam každý pre jeho antidráždivé, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti a to vďaka esenciálnemu oleju – bisabololu – obsiahnutého v rastline. V zriedenej forme tinktúra reguluje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch, vredoch, hemoroidoch, posilňuje imunitný systém, pomôže pri menštruačných kŕčoch, uvoľní bolesti hlavy. Podobne ako levanduľa odstráni nespavosť, úzkosti, paniku, upokojí myseľ, pripraví telo na odpočinok.

Tehotné a dojčiace ženy by mali používanie akýchkoľvek bylinných extraktov konzultovať s lekárom.
 Na záver, ako vždy, aj môj rýchly prepočet ceny:

Ak uvážime, že cena za bylinky je zanedbateľná, potom cena výsledného extraktu bude presne cena za dodatočné ingrediencie:
Olej – 0,5 l olivového oleja 7,3 eur, takže liter éterického oleja bude stáť 14,6 eura.
Tinktúra – kvalitná vodka 38% 1 liter – 13 eur, takže liter tinktúry nás stojí presne toľko isto.
Keďže liter tinktúry alebo oleja je na mnohonásobné použitie, je to úžasný dar k sviatkom alebo na Vianoce - pre blízkych aj priateľov, pripravené s láskou a krásne ozdobené, to nemôže nikoho nechať chladným :-) 
Môj tip na svadobný darček pre hostí – upletené košíčky z papiera v levanduľovej farbe a v nich vložená sušená kytička levandule....nájdete na http://pletenieodkristinky.blogspot.sk/2013/08/male-vecicky-darceky-pre-blizkych.html