19. 10. 2014

Domáce tipy na predchádzanie chorôb

Niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť pri udržaní si zdravia.

Cibuľa proti kašľu
Cibuľa podporuje v organizme tvorbu a vylučovanie tekutín. Preto je výborným prostriedkom pri ochoreniach horných dýchacích ciest, hrdla a hrtana. Uvoľňuje hlieny a má aj pozitívny účinok na odpúchanie. Ak máte v noci problémy s dýchaním pre zapchatý nos (a nevadí vám cibuľový zápach), položte si vedľa postele rozkrojenú cibuľu. Proti kašľu zas pomôže cibuľový sirup. Nadrobno nakrájame jednu stredne veľkú cibuľu, posypeme 150 g prírodného cukru a necháme cez noc odstáť. Štavu ráno vytlačíme a každú hodinu prehltnime jednu malú lyžičku sirupu.

Cesnak na prekrvenie
Cesnak znižuje krvný tlak a zlepšuje prekrvenie. Vďaka tomu pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam a ochoreniam krvného obehu, ako je napríklad kôrnatenie ciev. Namiesto kapsúl môžeme užívať čerstvý cesnak, postačia 4 strúčiky denne (ak nám nevadí zápach z úst po cesnaku). Ak však beriete lieky, ktoré podporujú zrážanlivosť krvi, je lepšie konzultovať užívanie cesnaku s lekárom.

Horčica na uvoľnenie hlienov
Horčica má báječné účinky na podporenie chuti do jedla, ak si jej dáme trochu medzi jedlom. Ak si ju dáme počas jedla, podporí trávenie. No je vhodná ešte na niečo, uvoľní hlieny.
Pri astme sú dýchacie cesty stiahnuté a zahlienené. Horčicový obklad dráždi kožu a zapríčiní vznik vnútorného tepla. Týmto sa ľahšie uvoľnia hlieny. Obklad pripravíme tak, že v 1 litri vody rozriedime 15 g horčičnej múky z lekárne (horčičný prášok z obchodu je obohatený o korenie, ktoré je teraz nežiaduce). Do roztoku namočíme kuchynskú utierku, necháme odkvapkať, položíme na hrudník a prekryjeme ešte teplým froté uterákom. Necháme pôsobiť 20-30 minút.

Jablčný ocot proti opuchom
Kyslé rozveseľuje myseľ. Ale to nie je všetko, na pokožku má chladiace a dezinfekčné účinky, je teda vynikajúci na uštipnutia. Okrem toho podporuje stiahnutie opuchov. Ak si natiahnete sval, poškodený sval treba najskôr dva dni chladiť, potom naň položte obklad z jablčného octu a soli. Obklad si pripravíte zo 60 ml octu a ½ kávovej lyžičky soli. Zmes zohrejte. Urobte obklad z tenkej látky, ktorú namočíte do roztoku a položte na poranené miesto.

Jablčný ocot proti nadúvaniu
Do pohára s vodou dajte dve lyžice octu a jednu lyžicu medu. Pite po malých dúškoch. Kyselina octová podporuje trávenie a zabraňuje hnilobným procesom. Pre starších ľudí, ktorí často trpia zápchami, je to výborný prostriedok, takže im do šalátu zmiešajte ocot a hneď im bude ľahšie.
Najmä v lete oceníte osviežujúci nápoj, ktorý podporuje trávenie a chudnutie. Použite prirodzene zakalený jablčný ocot (obsahuje veľa minerálov), zmiešajte s vodou a na zdravie!

Slnečnicový olej prečisťuje

V ajurvédskej medicíne má pitie oleja tradíciu. Čistí ústa od choroboplodných zárodkov a škodlivín. Kto začne včas, môže predísť chrípke a nádche. Jednu polievkovú lyžicu oleja držte v ústach cca 15 minút, môžete aj trochu kloktať, vypľujte sa vypláchnite ústa vodou. Takto si môžete čistiť ústa takto ráno alebo večer. 

7. 10. 2014

Premena starého nábytku na detskú izbu

Keď sme sa sťahovali do nového bytu, tak sme sa rozhodli, že nábytok do detskej izby kupovať nebudeme. Faktom je, že deti majú taký tvorivý talent a odvahu, že my dospelí to ťažko nesieme, keď dotvoria podľa svojej nekonečnej predstavivosti napríklad nábytok, či krásne vymaľované steny, za peniaze zarobené prácou, ktorá nás nebaví.
Ja som mala aj iné dôvody na to, aby som starší nábytok použila, drobec bol ešte maličký a vlastne by to veľmi ani nevyužil, skôr sme potrebovali úložné priestory pre rodinu. No a tiež preto, že sme tu fyzicky v byte mali starý obývačkový nábytok, ktorý bol zachovalý, akurát ten dekor bol nemoderný. Moja vízia bola rozjasniť ho, zosvetliť, rozveseliť dekoráciami. Zvieratkovský motív je veľmi prirodzený, rozšírený v obchodoch, takže sa dali kúpiť nálepky, závesy a iné dekorácie v tomto štýle. Obrázky som si plánovala namaľovať sama, čo sa mi o niekoľko mesiacov aj podarilo.
Nuž aký bol môj postup? Najprv sme preložili nábytok na miesto určenia. Korpusy som meniť nechcela z finančných dôvodov a z nedostatku času. Zvolila som ku hnedým korpusom skríň smotanovú farbu v kombinácii so zelenou. Niektoré dvierka som plánovala maľovať a niektoré som olepila samolepiacou fóliou. Teraz s odstupom času aj viem zhodnotiť kvalitu a výhody jednotlivých riešení úprav.

Maľovanie dvierok:
Dvierka som odmastila s jarovou vodou a vyutierala dosucha. Počkala som kým drevotrieska vyschne, lebo stihla nasať trošku vody. Potom som zdrsnila povrch šmirgľovaním s brúsnym papierom. Šlo to celkom ľahko. Akrylovú farbu, ktorá je netoxická pre ľudí, som premiešala v plechovke a natierala so štetcom prvú vrstvu. Tá bola dosť fľakatá a tmavá. Normálne som bola chvíľu sklamaná, lebo som netrpezlivý človek. 



Ale dala som sa o pár dní na maľovanie druhej vrstvy. Tentoraz som ju zriedila s vodou a natierala valčekom. Dvierka už boli svetlejšie, ale šmuhy po štetci boli viditeľné.  Po nejakom čase napadlo môjho manžela, že možno by bolo lepšie použiť striekaciu pištoľ. Tretia vrstva zriedenej akrylovej farby nastriekaná pištoľou a to bolo to pravé orechové. 
Po vyschnutí sme na dvierka namontovali pôvodné úchytky. Úchytky som ozdobila drevenými výliskami z detskej hračky dreveného puzzle s obrázkami zvieratiek. Tie som prilepila na pôvodnú úchytku so silikónom v pištoli. Po vyschnutí to celkom dobre držalo. Po roku síce syn odtrhol asi 2 zvieratká, ale netoxický silikón je v pohode pre deti, nuž, prilepila som to znova. 
 
Výhody maľovaných dvierok sú pre mňa estetickejšie riešenie, lebo sa pekne namaľujú aj hrany dvierok. Je to lacnejšia varianta obnovy nábytku, lebo z 10 eurovej plechovky som namaľovala 8 ks dvierok. Nevýhodou, ktorá sa však dá zvrátiť obyčajným prelakovaním dvierok po ich vyschnutí, je to, že akrylová farba na dvierkach je citlivá na vodu. Keď prišli do styku s vodou, tak bolo vidno stekance. Takže, nábytkové dvierka namaľované akrylovou farbou len pretieram švédskou utierkou proti prachu, v žiadnom prípade s mokrou handričkou. Tiež prácnosť riešenia vidím ako nevýhodu, aj keď s tou pištoľou to bolo vcelku easy. Ak máte priestor, čo ja som v byte nemala, na to, aby nábytok po nastriekaní pištoľou vyschol a počkal na ďalšiu vrstvu, tak si myslím, že je to skvelé riešenie obnovy.
Lepenie samolepiacej fólie:
Zakúpila som samolepiacu fóliu v dekore, ktorý sa mi páčil. Je to v podstate tapeta s lepidlom na jednej strane. V hociktorom e-shope si zistíte, že ceny sú dosť drahé na kompletnú renováciu nábytku. Jednoduchosť je však nepopierateľná. 

Rozmeriate dvierka, na zadnej strane tapety je predznačená sieť v mm, vystrihnete požadovaný rozmer. Najťažšou vecou je primerať pekne fóliu aby sadla na dvierka a proste nalepiť. Nevýhoda - hrany nie sú olepené, ak by ste ich lepili, asi by čoskoro zošli dole tie úzke pásiky. Inak sa taká tapeta dá pekne pretrieť aj s vlhkou handričkou a dobre to vyzerá. Výhodou je vybrať si hocijaký dostupný dekor, nie len jednofarebnosť ako pri maľovaní.
Na niektoré dvierka som ešte nalepila nálepky s menami a na skriňové dvere zasa nálepku rastový meter. Pekne sa oživili naše nové dvierka.
Renovované dvierka mi manžel nahodil späť na nábytok, dal tam zvieratkovské úchytky a detská izba a nové úložné priestory boli hotové.

3. 10. 2014

Posilnenie imunity

Keďže je už jeseň, aj v mojej rodine sa začali vyskytovať nachladnutia. Vyhľadala som si, čo je dobré na zvýšenie imunity, tu je stručne pár hlavných bodov:

Vitamín C
Stimuluje imunitný systém v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Obsahuje ho kyslá kapusta, pomaranče, kivi, citróny, grepy, paprika, rakytník. Je takmer v každej bobuľke ovocia či kuse zeleniny. Ak umelé céčko, potom s postupným vstrebávaním. Staré známe príslovie - jablko denne a doktor je nepotrebný, platí. Jesť sezónne ovocie je najlepšie, takže šup šup jabĺčko každý večer.

Pitný režim
Aby boli sliznice odolné voči bacilom, musia byť neustále vlhké. Dosiahneme to postupným vypitím cca dvoch litrov tekutín za deň. Dbáme na dostatočný príjem tekutín aj v chladnejších mesiacoch, lebo vtedy môže chýbať pocit smädu. Aj preto sme začali teraz piť viac teplého čaju s medom.

Dostatok spánku
Mimoriadne dôležitá vec. Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne 4 až 5 hodín spánku denne. Už po jedinej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Opakovaný spánkový deficit znižuje potom nielen imunitu ale aj bežnú dennú pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.

Otužovanie a dostatok pohybu
Šport je zaručený pomocník imunitného systému. Treba však dať pozor na zmeny z tepla do zimy a naopak, pretože to imunitu oslabí. Po športe je vhodné sa prezliecť do suchých šiat a nechodiť vonku s mokrými vlasmi. Šport je vhodný akýkoľvek aeróbny alebo posilňovací, no aj tu platí, že s mierou, nie vysiliť sa, inak pôsobí opačne. Otužovať sa je takisto super vec, či je leto a či zima, človek potom nie je taký citlivý na zmeny teplôt. Takže striedavá sprcha – postupne striedať plynule z teplej do studenej vody a ukončiť vždy studenou – to stiahne žily. V lete je sprcha nôh vlažnou vodou perfektnou pomôckou proti opuchom. No alebo sa saunovať, ale len ak sme úplne zdraví.

Probiotiká 
Mali by sme ich užívať pravidelne, najlepšie denne. Ak vieme, že budeme vystavení stresu, zvýšenej fyzickej záťaži, potom ich užívajme už vopred preventívne. Nájdeme ich v kvasených mliečnych produktoch ako sú jogurty alebo acidko. Takisto pri braní antibiotík je to priam nevyhnutné, ak sa chceme vyhnúť všelijakým pridruženým neduhom, ako sú kvasinkové ochorenia. Ale ak už je naša imunita oslabená, potom acidofilné mlieko alebo jogurt nestačí. Zaobstaráme si doplnky výživy z lekárne a v jednej pilulke už máme milióny užitočných baktérií. Tieto sú aj vo forme tabletiek, prášku alebo sirupkov pre deti. Na obaloch hľadáme – Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum a niektoré ďalšie.

Cesnak
Zázračný cesnak je najlepším prírodným antibiotikom, má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Môj dedko sa touto radou riadil a denne zjedol strúčik cesnaku. Ale ak nechceme smrdieť, existujú aj výťažky cesnaku ako výživový doplnok. 

Umývame ruky
Ruky sú „lapače baktérií“ a preto je nevyhnutné si ich umývať niekoľkokrát denne podľa potreby. Toto treba učiť aj malé deti, lebo v kolektívoch ako škôlka, škola sa veľmi rýchlo kontaktne šíria bacily. 

Enzýmová terapia
Kto trpí opakovanými infektmi horných dýchacích ciest, močových ciest, kvasinkovými infeciami a pod. môže skúsiť wobenzym. Je to ok ako prevencia aj ako podporná liečba pri podávaní antibiotík a pri zdolávaní infekčných chorôb bakteriálneho pôvodu.

Nezrážame horúčku
Ak máme zvýšenú telesnú teplotu, nevezmeme hneď liek na jej zrazenie. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii. Horúčka nie je choroba, ale príznak, že sa niečo deje v našom tele. Ak trvá dlhšie, treba ísť k lekárovi.

Pri viróze inhalujeme

Do hrnca s vriacou vodou vhoďme za hrsť soli. Môžeme pridať aj majorán alebo materinu dúšku. Nakloníme sa nad hrniec a vdychujme. Po inhalácii zostaňme aspoň 2 hodiny v uzavretej miestnosti. 

Vetranie
Čerstvý okysličený vzduch je nutný k správnemu fungovaniu organizmu, preto vetrajme aj v sychravom počasí, aj keď je chladno. Ja vetrám cez deň v teplejších dňoch na vetračku, ale večer keď sa ochladí, alebo v zimnejších mesiacoch zvyknem vetrať nárazovo. Otvorím okno dokorán na niekoľko minút, vzduch sa pekne rýchlo vymení a takto aj deti pekne zaspávajú. Ráno detto otvorím naplno, aby sa človek rýchlejšie prebudil.