3. 10. 2014

Posilnenie imunity

Keďže je už jeseň, aj v mojej rodine sa začali vyskytovať nachladnutia. Vyhľadala som si, čo je dobré na zvýšenie imunity, tu je stručne pár hlavných bodov:

Vitamín C
Stimuluje imunitný systém v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Obsahuje ho kyslá kapusta, pomaranče, kivi, citróny, grepy, paprika, rakytník. Je takmer v každej bobuľke ovocia či kuse zeleniny. Ak umelé céčko, potom s postupným vstrebávaním. Staré známe príslovie - jablko denne a doktor je nepotrebný, platí. Jesť sezónne ovocie je najlepšie, takže šup šup jabĺčko každý večer.

Pitný režim
Aby boli sliznice odolné voči bacilom, musia byť neustále vlhké. Dosiahneme to postupným vypitím cca dvoch litrov tekutín za deň. Dbáme na dostatočný príjem tekutín aj v chladnejších mesiacoch, lebo vtedy môže chýbať pocit smädu. Aj preto sme začali teraz piť viac teplého čaju s medom.

Dostatok spánku
Mimoriadne dôležitá vec. Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne 4 až 5 hodín spánku denne. Už po jedinej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Opakovaný spánkový deficit znižuje potom nielen imunitu ale aj bežnú dennú pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.

Otužovanie a dostatok pohybu
Šport je zaručený pomocník imunitného systému. Treba však dať pozor na zmeny z tepla do zimy a naopak, pretože to imunitu oslabí. Po športe je vhodné sa prezliecť do suchých šiat a nechodiť vonku s mokrými vlasmi. Šport je vhodný akýkoľvek aeróbny alebo posilňovací, no aj tu platí, že s mierou, nie vysiliť sa, inak pôsobí opačne. Otužovať sa je takisto super vec, či je leto a či zima, človek potom nie je taký citlivý na zmeny teplôt. Takže striedavá sprcha – postupne striedať plynule z teplej do studenej vody a ukončiť vždy studenou – to stiahne žily. V lete je sprcha nôh vlažnou vodou perfektnou pomôckou proti opuchom. No alebo sa saunovať, ale len ak sme úplne zdraví.

Probiotiká 
Mali by sme ich užívať pravidelne, najlepšie denne. Ak vieme, že budeme vystavení stresu, zvýšenej fyzickej záťaži, potom ich užívajme už vopred preventívne. Nájdeme ich v kvasených mliečnych produktoch ako sú jogurty alebo acidko. Takisto pri braní antibiotík je to priam nevyhnutné, ak sa chceme vyhnúť všelijakým pridruženým neduhom, ako sú kvasinkové ochorenia. Ale ak už je naša imunita oslabená, potom acidofilné mlieko alebo jogurt nestačí. Zaobstaráme si doplnky výživy z lekárne a v jednej pilulke už máme milióny užitočných baktérií. Tieto sú aj vo forme tabletiek, prášku alebo sirupkov pre deti. Na obaloch hľadáme – Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum a niektoré ďalšie.

Cesnak
Zázračný cesnak je najlepším prírodným antibiotikom, má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Môj dedko sa touto radou riadil a denne zjedol strúčik cesnaku. Ale ak nechceme smrdieť, existujú aj výťažky cesnaku ako výživový doplnok. 

Umývame ruky
Ruky sú „lapače baktérií“ a preto je nevyhnutné si ich umývať niekoľkokrát denne podľa potreby. Toto treba učiť aj malé deti, lebo v kolektívoch ako škôlka, škola sa veľmi rýchlo kontaktne šíria bacily. 

Enzýmová terapia
Kto trpí opakovanými infektmi horných dýchacích ciest, močových ciest, kvasinkovými infeciami a pod. môže skúsiť wobenzym. Je to ok ako prevencia aj ako podporná liečba pri podávaní antibiotík a pri zdolávaní infekčných chorôb bakteriálneho pôvodu.

Nezrážame horúčku
Ak máme zvýšenú telesnú teplotu, nevezmeme hneď liek na jej zrazenie. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii. Horúčka nie je choroba, ale príznak, že sa niečo deje v našom tele. Ak trvá dlhšie, treba ísť k lekárovi.

Pri viróze inhalujeme

Do hrnca s vriacou vodou vhoďme za hrsť soli. Môžeme pridať aj majorán alebo materinu dúšku. Nakloníme sa nad hrniec a vdychujme. Po inhalácii zostaňme aspoň 2 hodiny v uzavretej miestnosti. 

Vetranie
Čerstvý okysličený vzduch je nutný k správnemu fungovaniu organizmu, preto vetrajme aj v sychravom počasí, aj keď je chladno. Ja vetrám cez deň v teplejších dňoch na vetračku, ale večer keď sa ochladí, alebo v zimnejších mesiacoch zvyknem vetrať nárazovo. Otvorím okno dokorán na niekoľko minút, vzduch sa pekne rýchlo vymení a takto aj deti pekne zaspávajú. Ráno detto otvorím naplno, aby sa človek rýchlejšie prebudil.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára