5. 11. 2014

Plač púšte

Tento príbeh je prebratý, ale je tak krásny, že si ho chcem zavše pripomenúť. Možno aj vás osloví táto jemná krása.
Misionár, ktorý prišiel do Marrakéša, sa chcel každé ráno prechádzať po púšti na okraji mesta.
Hneď pri prvej príležitosti si všimol muža, ktorý ležal na piesku, hladil ho rukou a ucho tlačil k zemi. „je to blázon“ povedal si.
Každý deň však pozeral na ten istý výjav a za mesiac ho to správanie už natoľko znepokojilo, že k mužovi pristúpil, kľakol si vedľa neho a lámanou arabčinou sa ho spýtal: „čo to robíte?“
„robím spoločnosť púšti, utešujem ju v jej samote a v jej slzách.“
„nevedel som, že púšť môže plakať.“
„plače každý deň, pretože jej snom je byť užitočná človeku a premeniť sa na nesmiernu záhradu, v ktorej by sa pestovalo obilie a kvety a chovali ovce.“
„povedz teda púšti, že dobre plní svoje poslanie,“ povedal misionár. „zakaždým, keď tadiaľ kráčam, chápem rozmer ľudskej bytosti, lebo šíry priestor púšte mi umožňuje vidieť, akí sme malí pred Bohom. Pozerám sa na jej piesčiny, predstavujem si tých miliónov ľudí na svete, ktorí boli stvorení ako seberovní, aj keď svet nie je vždy ku každému spravodlivý. Jej hory mi pomáhajú meditovať. Keď vidím, ako na obzore vychádza Slnko, dušu mi zaplaví radosť a hneď mám bližšie ku Stvoriteľovi.“

Misionár muža opustil a vrátil sa ku svojim každodenným záležitostiam. Aké však bolo jeho prekvapenie, keď na druhý deď zastihol muža na rovnakom mieste a v rovnakej pozícii.
„povedal si púšti všetko, čo som ti povedal?“ opýtal sa ho. Muž prikývol.
„a napriek tomu stále plače?“
„k sluchu mi dolieha každý z jej vzlykov. Teraz plače preto, že celé tisíce rokov bola presvedčená o svojej naprostej neužitočnosti a každý deň premárnila preklínaním Boha a svojho osudu.“
„Povedz jej teda, že človek, aj keď žije omnoho kratšiu dobu, si tiež mnohokrát myslí, že je neužitočný. Zriedkakedy objaví dôvod svojej existencie a domnieva sa, že Boh je k nemu nespravodlivý. A keď sa konečne stane, že mu nejaká udalosť osvetlí, prečo sa vlastne narodil, myslí si, že už je príliš neskoro, aby svoj život zmenil a tak sa trápi ďalej. A rovnako ako púšť sa cíti vinný, že premrhal toľko času.“
„neviem či ťa púšť vypočuje.“ Povedal muž. „Je tak zvyknutá na bolesť, že nevie chápať veci inak.“
„Potom teda urobíme niečo, čo robím vždy, keď cítim, že ľudia stratili nádej. Pomodlíme sa.“
Obaja si kľakli a modlili sa, jeden sa obrátil k Mekke, pretože bol Moslim, druhý zopol ruky, pretože bol katolík. Obaja sa modlili k svojmu Bohu, ktorý je stále ten istý, aj keď Ho ľudia vytrvalo nazývajú odlišnými menami.
Keď sa nasledujúci deň misionár vypravil na svoju rannú prechádzku, muža tam už nenašiel. Na mieste, kde obvykle objímal piesok, zvlhla pôda, pretože tam vytryskol prameň. V ďalších mesiacoch zosílil a ľudia v meste tam vybudovali studňu.

Beduíni jej hovoria „Slzy púšte“. Tvrdia, že každý, kto sa z nej napije, dokáže premeniť príčinu svojho utrpenia na dôvod svojej radosti a nakoniec objaví svoj pravý osud. 

19. 10. 2014

Domáce tipy na predchádzanie chorôb

Niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť pri udržaní si zdravia.

Cibuľa proti kašľu
Cibuľa podporuje v organizme tvorbu a vylučovanie tekutín. Preto je výborným prostriedkom pri ochoreniach horných dýchacích ciest, hrdla a hrtana. Uvoľňuje hlieny a má aj pozitívny účinok na odpúchanie. Ak máte v noci problémy s dýchaním pre zapchatý nos (a nevadí vám cibuľový zápach), položte si vedľa postele rozkrojenú cibuľu. Proti kašľu zas pomôže cibuľový sirup. Nadrobno nakrájame jednu stredne veľkú cibuľu, posypeme 150 g prírodného cukru a necháme cez noc odstáť. Štavu ráno vytlačíme a každú hodinu prehltnime jednu malú lyžičku sirupu.

Cesnak na prekrvenie
Cesnak znižuje krvný tlak a zlepšuje prekrvenie. Vďaka tomu pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam a ochoreniam krvného obehu, ako je napríklad kôrnatenie ciev. Namiesto kapsúl môžeme užívať čerstvý cesnak, postačia 4 strúčiky denne (ak nám nevadí zápach z úst po cesnaku). Ak však beriete lieky, ktoré podporujú zrážanlivosť krvi, je lepšie konzultovať užívanie cesnaku s lekárom.

Horčica na uvoľnenie hlienov
Horčica má báječné účinky na podporenie chuti do jedla, ak si jej dáme trochu medzi jedlom. Ak si ju dáme počas jedla, podporí trávenie. No je vhodná ešte na niečo, uvoľní hlieny.
Pri astme sú dýchacie cesty stiahnuté a zahlienené. Horčicový obklad dráždi kožu a zapríčiní vznik vnútorného tepla. Týmto sa ľahšie uvoľnia hlieny. Obklad pripravíme tak, že v 1 litri vody rozriedime 15 g horčičnej múky z lekárne (horčičný prášok z obchodu je obohatený o korenie, ktoré je teraz nežiaduce). Do roztoku namočíme kuchynskú utierku, necháme odkvapkať, položíme na hrudník a prekryjeme ešte teplým froté uterákom. Necháme pôsobiť 20-30 minút.

Jablčný ocot proti opuchom
Kyslé rozveseľuje myseľ. Ale to nie je všetko, na pokožku má chladiace a dezinfekčné účinky, je teda vynikajúci na uštipnutia. Okrem toho podporuje stiahnutie opuchov. Ak si natiahnete sval, poškodený sval treba najskôr dva dni chladiť, potom naň položte obklad z jablčného octu a soli. Obklad si pripravíte zo 60 ml octu a ½ kávovej lyžičky soli. Zmes zohrejte. Urobte obklad z tenkej látky, ktorú namočíte do roztoku a položte na poranené miesto.

Jablčný ocot proti nadúvaniu
Do pohára s vodou dajte dve lyžice octu a jednu lyžicu medu. Pite po malých dúškoch. Kyselina octová podporuje trávenie a zabraňuje hnilobným procesom. Pre starších ľudí, ktorí často trpia zápchami, je to výborný prostriedok, takže im do šalátu zmiešajte ocot a hneď im bude ľahšie.
Najmä v lete oceníte osviežujúci nápoj, ktorý podporuje trávenie a chudnutie. Použite prirodzene zakalený jablčný ocot (obsahuje veľa minerálov), zmiešajte s vodou a na zdravie!

Slnečnicový olej prečisťuje

V ajurvédskej medicíne má pitie oleja tradíciu. Čistí ústa od choroboplodných zárodkov a škodlivín. Kto začne včas, môže predísť chrípke a nádche. Jednu polievkovú lyžicu oleja držte v ústach cca 15 minút, môžete aj trochu kloktať, vypľujte sa vypláchnite ústa vodou. Takto si môžete čistiť ústa takto ráno alebo večer. 

7. 10. 2014

Premena starého nábytku na detskú izbu

Keď sme sa sťahovali do nového bytu, tak sme sa rozhodli, že nábytok do detskej izby kupovať nebudeme. Faktom je, že deti majú taký tvorivý talent a odvahu, že my dospelí to ťažko nesieme, keď dotvoria podľa svojej nekonečnej predstavivosti napríklad nábytok, či krásne vymaľované steny, za peniaze zarobené prácou, ktorá nás nebaví.
Ja som mala aj iné dôvody na to, aby som starší nábytok použila, drobec bol ešte maličký a vlastne by to veľmi ani nevyužil, skôr sme potrebovali úložné priestory pre rodinu. No a tiež preto, že sme tu fyzicky v byte mali starý obývačkový nábytok, ktorý bol zachovalý, akurát ten dekor bol nemoderný. Moja vízia bola rozjasniť ho, zosvetliť, rozveseliť dekoráciami. Zvieratkovský motív je veľmi prirodzený, rozšírený v obchodoch, takže sa dali kúpiť nálepky, závesy a iné dekorácie v tomto štýle. Obrázky som si plánovala namaľovať sama, čo sa mi o niekoľko mesiacov aj podarilo.
Nuž aký bol môj postup? Najprv sme preložili nábytok na miesto určenia. Korpusy som meniť nechcela z finančných dôvodov a z nedostatku času. Zvolila som ku hnedým korpusom skríň smotanovú farbu v kombinácii so zelenou. Niektoré dvierka som plánovala maľovať a niektoré som olepila samolepiacou fóliou. Teraz s odstupom času aj viem zhodnotiť kvalitu a výhody jednotlivých riešení úprav.

Maľovanie dvierok:
Dvierka som odmastila s jarovou vodou a vyutierala dosucha. Počkala som kým drevotrieska vyschne, lebo stihla nasať trošku vody. Potom som zdrsnila povrch šmirgľovaním s brúsnym papierom. Šlo to celkom ľahko. Akrylovú farbu, ktorá je netoxická pre ľudí, som premiešala v plechovke a natierala so štetcom prvú vrstvu. Tá bola dosť fľakatá a tmavá. Normálne som bola chvíľu sklamaná, lebo som netrpezlivý človek. 



Ale dala som sa o pár dní na maľovanie druhej vrstvy. Tentoraz som ju zriedila s vodou a natierala valčekom. Dvierka už boli svetlejšie, ale šmuhy po štetci boli viditeľné.  Po nejakom čase napadlo môjho manžela, že možno by bolo lepšie použiť striekaciu pištoľ. Tretia vrstva zriedenej akrylovej farby nastriekaná pištoľou a to bolo to pravé orechové. 
Po vyschnutí sme na dvierka namontovali pôvodné úchytky. Úchytky som ozdobila drevenými výliskami z detskej hračky dreveného puzzle s obrázkami zvieratiek. Tie som prilepila na pôvodnú úchytku so silikónom v pištoli. Po vyschnutí to celkom dobre držalo. Po roku síce syn odtrhol asi 2 zvieratká, ale netoxický silikón je v pohode pre deti, nuž, prilepila som to znova. 
 
Výhody maľovaných dvierok sú pre mňa estetickejšie riešenie, lebo sa pekne namaľujú aj hrany dvierok. Je to lacnejšia varianta obnovy nábytku, lebo z 10 eurovej plechovky som namaľovala 8 ks dvierok. Nevýhodou, ktorá sa však dá zvrátiť obyčajným prelakovaním dvierok po ich vyschnutí, je to, že akrylová farba na dvierkach je citlivá na vodu. Keď prišli do styku s vodou, tak bolo vidno stekance. Takže, nábytkové dvierka namaľované akrylovou farbou len pretieram švédskou utierkou proti prachu, v žiadnom prípade s mokrou handričkou. Tiež prácnosť riešenia vidím ako nevýhodu, aj keď s tou pištoľou to bolo vcelku easy. Ak máte priestor, čo ja som v byte nemala, na to, aby nábytok po nastriekaní pištoľou vyschol a počkal na ďalšiu vrstvu, tak si myslím, že je to skvelé riešenie obnovy.
Lepenie samolepiacej fólie:
Zakúpila som samolepiacu fóliu v dekore, ktorý sa mi páčil. Je to v podstate tapeta s lepidlom na jednej strane. V hociktorom e-shope si zistíte, že ceny sú dosť drahé na kompletnú renováciu nábytku. Jednoduchosť je však nepopierateľná. 

Rozmeriate dvierka, na zadnej strane tapety je predznačená sieť v mm, vystrihnete požadovaný rozmer. Najťažšou vecou je primerať pekne fóliu aby sadla na dvierka a proste nalepiť. Nevýhoda - hrany nie sú olepené, ak by ste ich lepili, asi by čoskoro zošli dole tie úzke pásiky. Inak sa taká tapeta dá pekne pretrieť aj s vlhkou handričkou a dobre to vyzerá. Výhodou je vybrať si hocijaký dostupný dekor, nie len jednofarebnosť ako pri maľovaní.
Na niektoré dvierka som ešte nalepila nálepky s menami a na skriňové dvere zasa nálepku rastový meter. Pekne sa oživili naše nové dvierka.
Renovované dvierka mi manžel nahodil späť na nábytok, dal tam zvieratkovské úchytky a detská izba a nové úložné priestory boli hotové.

3. 10. 2014

Posilnenie imunity

Keďže je už jeseň, aj v mojej rodine sa začali vyskytovať nachladnutia. Vyhľadala som si, čo je dobré na zvýšenie imunity, tu je stručne pár hlavných bodov:

Vitamín C
Stimuluje imunitný systém v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Obsahuje ho kyslá kapusta, pomaranče, kivi, citróny, grepy, paprika, rakytník. Je takmer v každej bobuľke ovocia či kuse zeleniny. Ak umelé céčko, potom s postupným vstrebávaním. Staré známe príslovie - jablko denne a doktor je nepotrebný, platí. Jesť sezónne ovocie je najlepšie, takže šup šup jabĺčko každý večer.

Pitný režim
Aby boli sliznice odolné voči bacilom, musia byť neustále vlhké. Dosiahneme to postupným vypitím cca dvoch litrov tekutín za deň. Dbáme na dostatočný príjem tekutín aj v chladnejších mesiacoch, lebo vtedy môže chýbať pocit smädu. Aj preto sme začali teraz piť viac teplého čaju s medom.

Dostatok spánku
Mimoriadne dôležitá vec. Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne 4 až 5 hodín spánku denne. Už po jedinej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Opakovaný spánkový deficit znižuje potom nielen imunitu ale aj bežnú dennú pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.

Otužovanie a dostatok pohybu
Šport je zaručený pomocník imunitného systému. Treba však dať pozor na zmeny z tepla do zimy a naopak, pretože to imunitu oslabí. Po športe je vhodné sa prezliecť do suchých šiat a nechodiť vonku s mokrými vlasmi. Šport je vhodný akýkoľvek aeróbny alebo posilňovací, no aj tu platí, že s mierou, nie vysiliť sa, inak pôsobí opačne. Otužovať sa je takisto super vec, či je leto a či zima, človek potom nie je taký citlivý na zmeny teplôt. Takže striedavá sprcha – postupne striedať plynule z teplej do studenej vody a ukončiť vždy studenou – to stiahne žily. V lete je sprcha nôh vlažnou vodou perfektnou pomôckou proti opuchom. No alebo sa saunovať, ale len ak sme úplne zdraví.

Probiotiká 
Mali by sme ich užívať pravidelne, najlepšie denne. Ak vieme, že budeme vystavení stresu, zvýšenej fyzickej záťaži, potom ich užívajme už vopred preventívne. Nájdeme ich v kvasených mliečnych produktoch ako sú jogurty alebo acidko. Takisto pri braní antibiotík je to priam nevyhnutné, ak sa chceme vyhnúť všelijakým pridruženým neduhom, ako sú kvasinkové ochorenia. Ale ak už je naša imunita oslabená, potom acidofilné mlieko alebo jogurt nestačí. Zaobstaráme si doplnky výživy z lekárne a v jednej pilulke už máme milióny užitočných baktérií. Tieto sú aj vo forme tabletiek, prášku alebo sirupkov pre deti. Na obaloch hľadáme – Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum a niektoré ďalšie.

Cesnak
Zázračný cesnak je najlepším prírodným antibiotikom, má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Môj dedko sa touto radou riadil a denne zjedol strúčik cesnaku. Ale ak nechceme smrdieť, existujú aj výťažky cesnaku ako výživový doplnok. 

Umývame ruky
Ruky sú „lapače baktérií“ a preto je nevyhnutné si ich umývať niekoľkokrát denne podľa potreby. Toto treba učiť aj malé deti, lebo v kolektívoch ako škôlka, škola sa veľmi rýchlo kontaktne šíria bacily. 

Enzýmová terapia
Kto trpí opakovanými infektmi horných dýchacích ciest, močových ciest, kvasinkovými infeciami a pod. môže skúsiť wobenzym. Je to ok ako prevencia aj ako podporná liečba pri podávaní antibiotík a pri zdolávaní infekčných chorôb bakteriálneho pôvodu.

Nezrážame horúčku
Ak máme zvýšenú telesnú teplotu, nevezmeme hneď liek na jej zrazenie. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii. Horúčka nie je choroba, ale príznak, že sa niečo deje v našom tele. Ak trvá dlhšie, treba ísť k lekárovi.

Pri viróze inhalujeme

Do hrnca s vriacou vodou vhoďme za hrsť soli. Môžeme pridať aj majorán alebo materinu dúšku. Nakloníme sa nad hrniec a vdychujme. Po inhalácii zostaňme aspoň 2 hodiny v uzavretej miestnosti. 

Vetranie
Čerstvý okysličený vzduch je nutný k správnemu fungovaniu organizmu, preto vetrajme aj v sychravom počasí, aj keď je chladno. Ja vetrám cez deň v teplejších dňoch na vetračku, ale večer keď sa ochladí, alebo v zimnejších mesiacoch zvyknem vetrať nárazovo. Otvorím okno dokorán na niekoľko minút, vzduch sa pekne rýchlo vymení a takto aj deti pekne zaspávajú. Ráno detto otvorím naplno, aby sa človek rýchlejšie prebudil.

13. 9. 2014

Recept na olej z levandule a rumančekovú a levanduľovú tinktúru

Začiatkom leta nám kvitne levanduľa a rumanček pravý, ktoré sú úžasným zdrojom zdravia pre naše telá a aj duše. Ak si tieto bylinky pestujete doma, tak si môžete pripraviť nasledujúce prípravky, ktoré vám zakonzervujú leto, zdravie a vôňu a môžete ich používať po celý rok. Ako mnohí ľudia aj ja milujem levanduľu, jej fialová farba je taká pokojná a upokojujúca, presne ako aj kývanie sa kvetov v letnom vetre a úžasná vôňa, ktorá zaručene priláka aj včely a motýle.

 
Nakoľko najlepšie liečivé účinky majú čerstvo nazbierané rastliny, tak si myslím, že ak je táto možnosť, uprednostníme zber kvetov v ten deň, kedy budeme rastliny spracovávať. Kvety levandule a aj rumančeka zbierame napoludnie, keď sú rozvinuté, za suchého a slnečného počasia, nesmú byť zarosené.  Zbierame len zdravé, čisté rastliny bez parazitov a neošetrené chemickými prípravkami. Najlepšie je ich dávať do prútených košov, plátených tašiek, papierových krabíc s dierami. Rozhodne však nie do igelitových vreciek alebo nádob, ktoré nedýchajú a kvety by zaparili. Kvety a listy pri zbieraní nestláčame a strihajme uvážlivo s úctou k rastline, ktorá nám dáva svoju pozitívnu silu. Neodporúčam zberať pri cestách, je tam kvantum olova a iných jedov a na miestach, ktoré sú znečistené, či už ovzdušie, alebo pôda, pri kontaminovaných vodách a podobne. Kvety neumývame, aby sme nevymyli peľ, ktorý obsahuje aromatické silice.

Recept na levanduľový olej:
Čerstvé kvety z levandule nastriháme na menšie a vložíme do sklenenej fľaše do plna, tak aby pri stlačení rukou sa kvety dali stlačiť pohodlne, ak máme dosť kvetov, tak stopky nedávame. Neosvedčilo sa mi nastrihať kvety do kytičky, aj keď je to veľmi efektné, po naliatí tekutiny stopky trčia a to nechceme, takisto sa ich potom nevojde toľko ako keď sú nastrihané na menšie kusy. Ak máme sušené kvety, stačí do polovice fľaše.


Zalejeme olejom - ja som použila extra virgin olive oil, čiže panenský olivový olej lisovaný za studena – a to doplna, aby všetky kvety boli ponorené. Fľašu zatvoríme a necháme stáť cca 14 – 30 dní, aspoň dvakrát do týždňa môžeme skontrolovať a fľašou jemne pretriasť. Teplota by mala byť klasická izbová, nemala by byť studenšia ako 20 stupňov Celzia, fľaša môže byť umiestnená aj na slniečku. Tento spôsob sa volá macerácia, čo je vlastne vylúhovanie silíc a iných účinných látok z čerstvých alebo sušených rastlín dlhodobým pôsobením rozpúšťadiel za studena.

Takže po 6-tich týždňoch som pomocou sterilnej gázy precedila do pripravených fliaš hotový olej. Skladujeme ho na tmavom mieste pri izbovej teplote. Pred použitím na masáže je vhodné časť oleja, ktorý použijeme, dať ohriať na teplotu tela, napríklad v teplom kúpeli, tak sa bude aróma lepšie uvoľňovať a aj masáž bude príjemná. Ale stačí ak aj malé množstvo oleja rozotrieme v rukách a až potom dáme na masírovanú časť tela.


Olej má výrazné hojivé vlastnosti na rezné rany, popáleniny, odreniny alebo vriedky, pretože jeho antiseptické vlastnosti pomáhajú pri ošetrovaní rán a urýchľujú ich hojenie. Masírovanie jaziev levanduľovým olejom má sceľovací účinok. Môžeme ho používať na masírovanie, ale aj ako prídavok do teplého kúpeľa v zime, kde upokojí nervy každého vystresovaného človeka. Tento olej pôsobí jemne antibioticky, uvoľňuje kŕče a tlmí bolesti hlavy psychického pôvodu, ako už je známe, upokojuje, preto je vhodný najmä pred spaním. Pri migrénach ho vmasírujeme jemne do spánkov a na krčnú chrbticu. Pri strese a psychickom napätí olej prilejeme do kúpeľa alebo môžeme použiť silný čajový výluh zo sušenej rastliny, okrem upokojenia, prináša efekt omladenia pokožky a ubudnutia kožných plesní. 
Levanduľový olej, v neposlednom rade, pridávame do aromalampy, kde sa pri vyššej teplote uvoľňujú aromatické silice a liečia telo aromaterapiou. Používanie levanduľového oleja pri nespavosti môže byť takmer rovnako účinné ako syntetické lieky.

Moje domáce tinktúry z rumančeka a levandule
Tinktúry sú vlastne esencie, ktoré sa získajú tým, že sa výťažky liečivých rastlín uvoľnia pomocou 38- 40 percentného žitného alebo ovocného liehu. 

Ja uprednostňujem obilný lieh, kvalitný, lebo nemá zbytočne ďalšie arómy, ktoré výsledný efekt rušia. V podstate sa byliny vo fľaši zalejú liehom, uzavrú sa a dajú na teplé miesto cca 20 stupňov Celzia na 14 a viac dní, pretriasajú sa a nakoniec sa scedia a zvyšky sa vylisujú. Po uplynutí doby macerácie (6 týždňov) som najskôr preliala voľnú kvapalinu cez sterilnú gázu, potom vybrala rastlinu do inej misky, preliala zvyšok a nakoniec použitím gázy a stlačením rúk vytlačila zvyšok tinktúry, preliala do pripravených čistých fliaš. Je nesmierne aromatická, takže treba si dať pozor na silnú arómu, niekomu by mohlo byť zle. Skladujeme na tmavom mieste izbovej teploty. 
 
 Levanduľová tinkúra sa užíva vnútorne po kvapkách v malých množstvách, zriedená s tekutinou, napríklad čajom alebo vo vode a zvonku zriedená s vodou, sa používa na natieranie alebo obklady, napríklad aj ako voda po holení alebo pleťová voda. Kvapka nezriedenej pomôže pri migréne, ak ju vmasírujeme do spánkov. V domácnosti levanduľovú tinktúru môžeme použiť ako dezinfekčný prostriedok, tam, kde je možné použiť alkohol a nakvapkaná na plátenú vreckovku položená do skrine, odpudí mole rovnako ako sušená kytička tejto kvetiny. Pri chrípke alebo chorobách dýchacích ciest môžeme zriedenú formu inhalovať alebo kloktať kvôli jej protizápalovým účinkom.

Harmančeková tinktúra má ten istý spôsob výroby, používame kvety nasekané na menšie. Rumanček pravý pozná hádam každý pre jeho antidráždivé, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti a to vďaka esenciálnemu oleju – bisabololu – obsiahnutého v rastline. V zriedenej forme tinktúra reguluje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch, vredoch, hemoroidoch, posilňuje imunitný systém, pomôže pri menštruačných kŕčoch, uvoľní bolesti hlavy. Podobne ako levanduľa odstráni nespavosť, úzkosti, paniku, upokojí myseľ, pripraví telo na odpočinok.

Tehotné a dojčiace ženy by mali používanie akýchkoľvek bylinných extraktov konzultovať s lekárom.
 Na záver, ako vždy, aj môj rýchly prepočet ceny:

Ak uvážime, že cena za bylinky je zanedbateľná, potom cena výsledného extraktu bude presne cena za dodatočné ingrediencie:
Olej – 0,5 l olivového oleja 7,3 eur, takže liter éterického oleja bude stáť 14,6 eura.
Tinktúra – kvalitná vodka 38% 1 liter – 13 eur, takže liter tinktúry nás stojí presne toľko isto.
Keďže liter tinktúry alebo oleja je na mnohonásobné použitie, je to úžasný dar k sviatkom alebo na Vianoce - pre blízkych aj priateľov, pripravené s láskou a krásne ozdobené, to nemôže nikoho nechať chladným :-) 
Môj tip na svadobný darček pre hostí – upletené košíčky z papiera v levanduľovej farbe a v nich vložená sušená kytička levandule....nájdete na http://pletenieodkristinky.blogspot.sk/2013/08/male-vecicky-darceky-pre-blizkych.html

10. 6. 2014

Domáci bazový sirup

Baza čierna - Sambucus nigra - je u nás veľmi známy ker. Na wikipédii si môžete prečítať známe fakty, takže sa tu nebudem opakovať. Jej magický účinok je nielen v poverách, že chráni proti čiernej mágii a bosorkám, ale najmä v jej liečivej sile. V kvetoch, z ktorých sa robí bazový sirup sa nachádzajú silné éterické oleje (spôsobujú mierne potenie a uvoľňovanie hlienov), flavonoidy a farbivo atokyán. V plodoch sú ešte aj vitamíny B a C, ovocné kyseliny, ale pozor, v surovom stave sú plody mierne jedovaté. Baza pôsobí aj ako antioxidant, chráni bunky pred voľnými radikálmi a starnutím.


Bazový sirup - recept

Z tohto receptu sa vyrobí približne 7 - 8 litrov sirupu.
potrebujeme: 
100 kvetov bazy – menšie kusy, čerstvo nazbierané, bez chrobákov
5 litrov vody – po vylúhovaní mi zostalo približne 4,5 l  (cena cca 0,5 eurcent = voda z vodovodu)
6 kg – 8kg cukru (0,61 za kg = 3,66 eura)
140 g kyseliny citrónovej (cca 1,1 eura)

nástroje a nádoby na použitie:
Gáza, sitko, nožnice, veľký hrniec – cca 10 litrový, veľký hrniec cca 5 litrový, malý tanier, lievik, naberačka, fľaše – približne 8 litrov sirupu – klasická fľaša na med má cca 0,5 l – takže 8 fliaš.


POSTUP:
5 litrov vody necháme zovrieť v 5 litrovom hrnci, vypneme a necháme vychladnúť. Do vlažnej, resp. vychladnutej vody vložíme bazové kvety a vysypeme 70 g kyseliny citrónovej. Zaťažíme tanierom. Takto zatvorené necháme 24 – 48 hodín - ako nám to vyhovuje - ja som nechala viac ako 1 deň, pričom sa z bazových kvetov uvoľní peľ. Vôňu máte zaručenú po celej kuchyni.
Na druhý deň si pripravíme fľaše – najprv ich dôkladne umyjeme a potom ich vyvaríme vo vriacej vode, čiže ich sterilizujeme. Gázu si primeriame na sitko a preložíme na 8 vrstiev, aby bola hustá. Gázu vložíme do sitka, sitko do veľkého 10 litrového hrnca a naberačkou naberieme bazové kvety. Vytlačíme z nich všetku tekutinu. 

Tieto kvety vyhodíme a z 5-litrového hrnca prelejeme cez sitko vyluhovanú kvapalinu. Na gáze sa zachytia zvyšné kvety, gázu stiahneme a stlačením vytlačíme zvyšok vody, potom ju vyhodíme aj s odpadom. Do výluhu vsypeme 70 g kyseliny citrónovej a 6 kg cukru. 
Ak chceme veľmi sladké, môžeme pridať ešte 2kg cukru. Hrniec postavíme na varnú platňu a pomalým spôsobom ohrievame a miešame. Toto miešanie mi trvalo cca 45 minút do úplného rozmiešania cukru, takže pritom nemusíme stáť, ale raz za určitý čas skontrolovať a premiešavať. Zo začiatku, kým sa cukor rozpúšťa pomalšie a drží sa na dne, treba častejšie miešať, aby sa nepripálil. Na vrchu zmesy sa vytvorí pena, ale ja som s ňou nič nerobila, je to prirodzený jav a nie je to vada. 
Po rozmiešaní cukru pôsobí zmes husto a tekuto, akoby jemne vrela, objavujú sa malé bublinky. Vypneme ohrev a ihneď naberačkou plníme do fliaš, prípadne vlievame cez lievik. Fľaše pri zašpinení ihneď očistíme hlavne okolo viečka čistou navlhčenou papierovou utierkou. Viečko pevne zatvoríme a fľaše po naplnení prevrátime viečkom nadol. Po vychladnutí otočíme a odložíme na tmavé chladné miesto. Z tohto receptu sa vyhotoví približne 7 litrov sirupu, ak sa pridá viac cukru, tak trošku viac. Po otvorení sirup skladujme v chladničke a spotrebujeme do cca 14 dní.
Podávame ako bežný sirup do čistej vody, alebo primiešavame do čajov alebo čerstvých ovocných štiav ako sladidlo – náhrada medu alebo cukru. Ja dávam aj deťom na palacinky s jablkovou plnkou, lebo, podobne ako javorový sirup, má zvláštnu špeciálnu chuť a s jablkami je tá chuť nesmierne harmonická.
Môj tip na leto:
Ľadový čaj z mäty/medovky s bazou
Pripravíme si mätový čaj, ak máme čerstvé listy mäty, tak použijeme čerstvé nasekané listy, zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 10-15 minút, aby bol čaj silný a aromatický. Necháme vychladnúť. Do pohára nalejeme trošku bazového sirupu, zalejeme mätovým čajom, pridáme ľad, prizdobíme narezaným citrónom a nasekanou mätou a letný drink osvieži každý horúci deň.
Na letné večery si môžeme čaj obmeniť za medovkový a čajík nás nielen schladí, hydratuje, ale aj ukľudní.


Cena za takýto sirup je zanedbateľná (bez pohárov s varením približne 5-6 eur za 7 litrov), avšak je to prácne ako všetky domáce veci – najprv nazbierať kvety, máčanie bazových kvetov a prelievanie tekutiny, potom rozpúšťanie cukru – kto je neopatrný dosť zašpiní okolie a treba to čistiť, lebo je to lepkavé. Avšak ako pri všetkých domácich receptoch, je to o jedinečnej chuti a mnohokrát zdravšie ako umelé sladidlá a konzervanty v sirupoch. No treba priznať, že pitie takého sirupu netreba preháňať, predsa obsahuje množstvo cukru, ktorý škodí nielen zubom, ale aj váhe. Hlavne detičkám opatrne kvôli mliečnym zúbkom, lebo im chutí :-)  No tento sirup je lahôdkou ako sa patrí a stojí za to, mať za pár fliaš v špajzke aspoň na špeciálne príležitosti. A keď začne bolieť hrdlo, tak teplý čajík s bazovým sirupom bude veľmi nápomocný.